Pasywana uprawa gleby - Cenius kultywator
Kultywator zawieszany Cenius
3-belkowy kultywator Cenius o szerokości roboczej 3 m do 4 m może być używany zarówno do płytkiej uprawy ścierniska jak również do głębokiego spulchniania gleby. Dzięki urozmaiconemu programowi redlic i wałów urządzenie można dopasować niemalże do wszystkich warunków.
• Centralna , mechaniczna i bezstopniowa regulacja głębokości roboczej
• Opcjonalne wyposażenie w hydrauliczny układ regulacji głębokości roboczej, zapewniający komfortowe wykonywanie tej czynności z kabiny ciągnika z wykorzystaniem przejrzystej skali
• Prosta, bezstopniowa regulacja jednostki równającej za pomocą dwóch wrzecion bez potrzeby wchodzenia w elementy maszyny
• Opcjonalny hydrauliczny układ regulacji głębokości roboczej jednostki równającej, zapewniający jej komfortowe dostosowywanie z kabiny ciągnika z wykorzystaniem przejrzystej skali
• Uprawa gleby i siew poplonów w jednym przejeździe przy użyciu opcjonalnego siewnika nabudowanego GreenDrill.
3-belkowy kultywator o szerokości roboczej 3 m, 3,5 m oraz 4 m
Szerokość robocza: Cenius 3003 Special/Super 3,0 m
Szerokość robocza: Cenius 3503 Special/Super 3,5 m
Szerokość robocza: Cenius 4003 Special/Super 4,0 m
Łatwa regulacja maszyny!
Komfortowa oraz przede wszystkim szybka regulacja maszyny była głównym celem podczas projektowania nowej serii produkcyjnej Cenius. Regulacja głębokości roboczej odbywa się w standardzie bezstopniowo, mechanicznie, bez narzędzi oraz centralnie na maszynie za pomocą wrzeciona.
Do orientacji podczas regulowania głębokości roboczej służy dobrze widoczna i kompaktowa skala.
Dodatkowo Cenius jest także dostępny z hydrauliczną regulacją głębokości. Dzięki temu można także reagować podczas pracy w rożnych warunkach glebowych. Dobrze widoczna skala pomaga w szybkiej regulacji z kabiny ciągnika.
(1) Regulacja elementów równających
(2) Pełnozakresowa, hydrauliczna regulacja głębokości pracy
Cenius 4003-2, składany, zawieszany na 3-punktowym układzie
Dzięki kultywatorowi Cenius 4003-2, 3-belkowe kultywatory zostają rozszerzone o maszynę składaną. Dzięki hydraulicznemu mechanizmowi składania, Cenius 4003-2 może bezpiecznie poruszać się również po drogach, pomimo szerokości roboczej 4 m.
Zmiana kategorii dolnych dźwigni zaczepu
Zastosowanie wkręcanych sworzni dźwigni dolnych oraz dwóch wysokości mocowania dźwigni dolnych i łączników górnych umożliwia agregatowanie w kategorii 3 i 3N.
Zęby C-Mix-Special z zabezpieczeniem przeciążeniowym sworzniem ścinalnym
Zęby C-Mix-Special ze sworzniami ścinalnymi to idealna i ekonomiczna alternatywa do lekkiej i średniej gleby bez zakamienienia.
Dzięki niewielkiej wadze zębów C-Mix-Special, nadają się one szczególnie do zastosowania z ciągnikami o niewielkim udźwigu.
Zęby C-Mix-Super ze sprężynami ściskanymi mechanizmu ochrony przed przeciążeniami przekraczającymi 600 kg
Zęby C-Mix-Super wyposażone fabrycznie w zabezpieczenie przeciążeniowe nadają się doskonale również do głębokiej uprawy. Siła uwalniania sprężyn ściskanych zabezpieczenia zębów C-Mix-Super przed przeciążeniami przekracza 600 kg przy wysokości podnoszenia 30 cm. Jeśli ta wysokość 30 cm nie jest wystarczająca, zęby C-Mix-Super posiadają dodatkowe zabezpieczenie poprzez śrubę ścinającą. Pozwala to na wydajną oraz ciągłą pracę także w najtrudniejszych warunkach.
Serce kultywatora: Redlice
Oddzielenie blachy prowadzącej i czubka służy przede wszystkim redukcji kosztów. W zależności od rodzaju gleby, miejsca pracy i wilgotności gleby można zużyć 3 do 5 czubków zanim konieczna będzie wymiana blachy prowadzącej.
Blachy prowadzące systemu redlic C-Mix są przewidziane jako elementy obracające i optymalnie prowadzące strumień gleby, przez co zapewniają perfekcyjne przekierowanie tego strumienia a tym samym powodują bardzo wysoką intensywność wymieszania przy niewielkim zapotrzebowaniu mocy. Razem z niezawodnym systemem redlic C-Mix, firma AMAZONE oferuje szeroki asortyment redlic.
Gęsiostopka C-Mix 320 mm z blachą prowadzącą
• Szerokości robocze od 0 do 10 cm
• Specjalista w uprawkach ścierniskowych
• Podcinanie ścierniska na całej powierzchni i przerywanie kapilarów
• Mieszanie niedomłotów i nasion chwastów na małej głębokości
• Efekt intensywnego mieszania w kombinacji z blachą prowadzącą C-Mix
Czubki skrzydełkowe C-Mix 350 mm
• Głębokość robocza od 6 do 15 cm
• Podcinanie ścierniska na całej powierzchni i przerywanie kapilarów
• Mieszanie niedomłotów i nasion chwastów na małej głębokości
• Demontowane skrzydełka do stosowania redlicy
• C-Mix 80/100 przy głębokim spulchnianiu
Czubek C-Mix 100 mm z blachą prowadzącą
• Głębokości robocze 11 do 30 cm
• Uniwersalne zastosowanie
• Do pracy na glebach bardzo lekkich, płynnych dla ­poprawy efektu mieszania
• Intensywne przemieszczanie gleby, znakomita skuteczność mieszania ze skręcaną blachą prowadzącą
Czubek C-Mix 80 mm z blachą prowadzącą
• Głębokość robocza od 16 do 30 cm
• Dla podstawowej uprawy gleby na średnią i pełną ­głębokość struktury gruzełkowatej
• Intensywne spulchnianie i mieszanie słomy w połączeniu ze skręcaną blachą prowadzącą
• W kombinacji z redlicą skrzydełkową C-Mix 350 mm stosowana także do uprawek ścierniskowych
• Redlica zwęża się na szerokość 50 mm na końcu, poprzez to:
• Perfekcyjne zagłębianie nawet w najtrudniejszych warunkach
• Poprawiona ochrona przed ścieraniem
Redlica C-Mix-HD 80 mm
• Głębokość robocza od 16 do 30 cm
• Wariant o wysokiej odporności na ścieranie (HD – Heavy Duty)
• Jednoczęściowa redlica z blachą odkładającą do intensywnego mieszania gleby
• W kombinacji z redlicą skrzydełkową C-Mix 350 mm stosowana także do uprawek ścierniskowych
• Utrzymanie stałej głębokości roboczej przez cały okres użytkowania, bez konieczności dodatkowej regulacji głębokości
Redlica C-Mix 40 mm
• Wąska redlica dla głębokości roboczych od 16 do 30 cm
• Rozluźnia glebę z niewielkim zapotrzebowaniem siły uciągu
• Niewielki transport brył na powierzchnię gleby
• Zmniejszone zapotrzebowanie siły uciągu przy spulchnianiu na głębokość struktury gruzełkowatej
• Idealna do kombinacji z XTender i podkarmiaczem
• Dostępna także jako wariant HD (Heavy Duty) - do wyjątkowo wysokich wydajności powierzchniowych i dodatkowej obniżki kosztów pracy
Szybko, bezpiecznie i opłacalnie
System szybkiej wymiany redlic C-Mix-Clip oferowany przez AMAZONE sprawia, że możliwa jest szybka i komfortowa wymiana redlic (prawie) bez użycia narzędzi. System wymiany redlic C-Mix-Clip podobnie jak znane redlice C-Mix składa się z blachy prowadzącej i czubka.
Blacha prowadząca jest również w systemie C-Mix-Clip na stałe przykręcona do zęba a czubek jest zamocowany na systemie szybkiej wymiany. Po jednorazowym, prostym montażu uchwytu C-Mix-Clip na zębie, można za pomocą łatwo zwalnianego kołka zabezpieczającego szybko nasuwać różne czubki redlic odpowiednie do zaplanowanej pracy. Kołek zabezpieczający umocowany jest po tylnej stronie zęba przez wydrążoną śrubę i tym samym bezpiecznie utrzymuje każdy z czubków redlicy na uchwycie C-Mix-Clip.
Oddzielenie blachy prowadzącej i czubka służy przede wszystkim redukcji kosztów. W zależności od rodzaju gleby, miejsca pracy i wilgotności gleby można zużyć 3 do 5 czubków zanim konieczna będzie wymiana blachy prowadzącej. Nowe blachy prowadzące systemu redlic C-Mix są przewidziane jako elementy obracające i optymalnie prowadzące strumień gleby, przez co zapewniają perfekcyjne przekierowanie tego strumienia a tym samym powodują bardzo wysoką intensywność wymieszania przy niewielkim zapotrzebowaniem mocy.
Zależnie od warunków pracy, AMAZONE oferuje trzy różne czubki redlic. Czubki redlic C-Mix-Clip 80 mm, czubki redlic C-Mix-Clip 100 mm i gęsiostópki 320 mm. Redlice C-Mix-Clip 80 mm i 100 mm można stosować także w połączeniu z 350 mm redlicą skrzydełkową co umożliwia likwidację i podcięcie ściernisk na całej powierzchni pola.
Równanie i rozdrabnianie
Doskonałe równanie gleby jest jednym z warunków jej prawidłowego ugniecenia. Z tego powodu za rzędami zębów umieszczono szereg narzędzi równających. do dyspozycji są zagarniacze o zębach sprężystych, gładkie lub zębate. Aby zagwarantować czystość sąsiednich przejazdów, talerze krawędziowe lub sprężyste stalowe zagarniacze można ustawiać wysokościowo i pod kątem.
Zagarniacz ze sprężystej stali
Do zastosowania na lżejszych gruntach z niewielką ilością słomy, Ceniusa można wyposażyć także w niedrogie zagarniacze ze sprężystej stali. Takie zagarniacze są lżejsze od talerzy równających i posiadają ochronę przed przeciążeniami ze stali sprężynowej. Dla optymalnego połączenia przejazdów dostępne są boczne regulowane elementy sprężyste lub niedrogie sztywne boczne zagarniacze.
Talerze równające
Do zastosowania na glebach średnich do ciężkich zaleca się stosowanie talerzy równających, do wyboru w wersji gładkiej lub zębatej. Gładkie talerze równające o średnicy 460 mm idealnie nadają się do stosowania na glebach średnich do ciężkich w kombinacji ze średnią ilością słomy. Zębate talerze równające o średnicy 460 mm działają z taką samą skutecznością mieszania gleby jak gładkie talerze oraz zapewniają bezpieczne działanie samonapędu także w przypadku dużej ilości słomy.
Niezawodne łożyskowanie talerzy
Poszczególne talerze zostały zamocowane za pomocą gumowych elementów amortyzujących i dzięki temu posiadają niewymagającą konserwacji ochronę przed przeciążeniami. Łożyska talerzy oczywiście nie wymagają konserwacji.
Cenius-uszczelnienie pierścieniami ślizgowymi
Smarowanie ułożyskowania talerzy nie jest konieczne, co znacznie zmniejsza nakłady na konserwację. Ślizgowe pierścienie uszczelniające są od dziesięcioleci stosowane w maszynach budowlanych do uszczelniania rolek bieżnych przy pojazdach gąsienicowych i także tam, nawet w najtrudniejszych warunkach pracują absolutnie niezawodnie.
Zalety
• Optymalne równanie zębami sprężystego zagarniacza lub talerzami równającymi
• Talerze krawędziowe ustawiane niezależnie na wysokości i pod kątem, perfekcyjny obraz pracy w strefie krawędzi
• Bezobsługowe łożyska talerzy z uszczelnieniem pierścieniami ślizgowymi oraz zapasem smaru na cały okres użytkowania
• Bezobsługowe zabezpieczenie przed kamieniami za pomocą gumowych elementów sprężynujących
Spulchnianie i mieszanie
3 oraz 4-rzędowy układ narzędzi roboczych w głównej ramie gwarantuje intensywne i optymalne mieszanie resztek słomy z glebą. Dzięki niewielkim rozstawom poniżej 30 cm można kompleksowo uprawiać wysuszoną i twardą glebę. Spore odstępy między zębami oraz duża wysokość ramy 80 cm zapewniają jednocześnie wysoki przepływ materiału i gwarantują najwyższe bezpieczeństwo pracy.
Duża przepustowość
Powiększona przestrzeń konstrukcyjna zapewnia swobodny przepływ materiału także w przypadku dużych ilości słomy. Elementy równające jednocześnie wyrównują glebę za zębami.
Komfortowa regulacja
Regulacja głębokości elementów równających we wszystkich maszynach Cenius odbywa się szybko, bezpiecznie i bez narzędzi, tylko przy pomocy dwóch wrzecion. W celu poprawy jakości pracy i komfortu obsługi, AMAZONE oferuje dodatkowo hydrauliczną regulację jednostki równającej. Dzięki temu możliwa jest kompletna regulacja z kabiny ciągnika. Hydrauliczna regulacja zapewnia maksymalny komfort i bezpieczeństwo pracy. Bardzo dobrze widoczna z siedzenia kierowcy, wyraźna skala pozwala na odczytanie aktualnego położenia roboczego elementu równającego, aby można było łatwo i szybko zareagować.
Położenie rzędów talerzy lub zagarniaczy do tworzenia struktury gruzełkowatej (kruszenia) i równania regulowana jest centralnie i bez narzędzi za pomocą wrzeciona. Regulowane elementy boczne umożliwiają czyste połączenia przejazdów.
Dane techniczne
Przelicznik wydajności
Instrukcja obsługi
Zapytaj o szczegóły przedstawiciela
Pozostałe modele z kategorii pasywna uprawa gleby AMAZONE