Siewniki mechaniczne / Technika siewu poplonów
Siewnik zawieszany D9
Siewniki zawieszane D9 można stosować zarówno do pracy solo jak i w połączeniu z maszynami uprawowymi przy siewie po orce lub w mulcz. Właśnie dlatego zostały one wyposażone do wyboru w system redlic ciągniętych WS albo redlic rolkowych RoTeC-Control.
D9 Special o szerokości roboczej 2,5 oraz 3 m zbudowano dla gospodarstw średnich i małych. Tak korzystna cenowo seria maszyn pozwala pracować także w małych i położonych po sąsiedzku gospodarstwach z jakością AMAZONE Oznacza to: Żadnych kompromisów w dokładności dozowania i przykrywaniu nasion. Zbiorniki D9 Specjal o szerokości roboczej 3 m mieszczą od 450 l do maksymalnie 850 l ziarna z zamontowaną nadstawką 400 l.
D9 Super o szerokości roboczej 3, 3,5, 4 i 6 m zbudowano dla średnich i dużych gospodarstw rolnych. Z ramą łączącą można uzyskać dla siewników D9 Super szerokość roboczą sięgającą nawet 9 i 12 m. Stabilna konstrukcja szerokiego na 3 m siewnika D9 Super pozwala zwiększyć pojemność zbiornika nadstawką z 600 l do 1.000 l.
Zbiorniki ziarna
Duże zbiorniki ziarna zamykane są wodoszczelnie i bez dostępu kurzu składaną pokrywą z gumowymi uszczelkami. Pokrywę obsługuje się łatwo rurkowym uchwytem i sprężyną gazową. Różna wielkość zbiorników ziarna i nadstawek pozwala zmieniać pojemność zbiornika od 450 l do 1000 l przy szerokości roboczej 3 m. Duże stopnie i stabilna poręcz zapewniają bezpieczeństwo przy wchodzeniu na platformę załadowczą.
Dostępne opcjonalnie ściany podziałowe zapobiegają przesypywaniu się ziarna na stromych zboczach.
Dobrze dozowane ziarno ma wartość złota!
Nowy system dozowania został zoptymalizowany w zakresie właściwości transportowych i rozdziału podłużnego: Osiągnięte to zostało poprzez zastosowanie dużego kółka wysiewającego Control o średnicy 80 mm w połączeniu z nową pokrywą podstawy i obudową dozownika. Duża średnica krzywkowych kółek wysiewających sprawia, że wysiewany materiał dłużej pozostaje w dozowniku i traktowany jest bardzo łagdnie. Bardzo równy napęd zapewnia bezstopniowa przekładnia Vario.
Połączenie kółek do nasion drobnych (pomarańczowych) i normalnych kółek wysiewających (zielonych) umożliwia siew w dawkach od 1,5 do 400 kg/ha bez zmiany kółek wysiewających. Do przestawienia wystarcza kilka prostych czynności. W systemie dozowania AMAZONE-kółka wysiewające napełniane są od góry, podobnie jak kółka komorowe. Nie występują tu odchylenia między próbą kręconą a dawką wysiewu powstające w wyniku różnego stopnia napełnienia kółek wysiewających.
Zmiana dawki wysiewu
Wraz ze zmianą dawki wysiewu możliwe jest podczas jazdy dopasowanie do różnych warunków glebowych. Hydrauliczna zmiana dawki wysiewu połączona jest w jednym zaworze sterującym z hydrauliczną zmianą nacisku redlic i zagarniacza tak, że przy zwiększeniu nacisku redlic i zagarniacza np. w miejscach ilastych, może być zwiększana także dawka wysiewu. Ze sterowaną elektronicznie zmianą dawki wysiewu w połączeniu z AMADRILL+ albo AMATRON 3 można dokonywać zmian dawki w górę i w dół w dowolnie ustawionych krokach.
Przykrycie nasion redlicami RoTeC pControl
Redlice RoTeC-Control pracują tak dobrze, jakby się nie zużywały. Nie zapychają się także przy dużych ilościach słomy i resztek roślinnych. Ukształtowanie redlin wysiewu i optymalne wprowadzenie nasion do gleby odbywa się z jednej strony przez tarczę wysiewającą a z drugiej, przez formierz redliny. Elastyczna, plastikowa tarcza zapobiega przyklejaniu się gleby do tarczy wysiewającej, tworzy redlinę dla nasion i dokładnie utrzymuje ustawioną głębokość siewu.
Siew mechanicznymi agregatami uprawowo siewnymi po orce i w mulcz
Redlice RoTeC-Control pracują tak dobrze, jakby się nie zużywały. Nie zapychają się także przy dużych ilościach słomy i resztek roślinnych. Ukształtowanie redlin wysiewu i optymalne wprowadzenie nasion do gleby odbywa się z jednej strony przez tarczę wysiewającą a z drugiej, przez formierz redliny. Elastyczna, plastikowa tarcza zapobiega przyklejaniu się gleby do tarczy wysiewającej, tworzy redlinę dla nasion i dokładnie utrzymuje ustawioną głębokość siewu.
Do siewu w mulcz zalecany jest agregat złożony z kultywatora wirnikowego, klinowego wału pierścieniowego oraz siewnika z redlicami rolkowymi RoTeC-Control. Kultywator wirnikowy rozluźnia także twardą, zbitą glebę zachowując przy tym głębokość roboczą, gdyż jego zęby ustawione są "agresywnie". Równocześnie następuje też wymieszanie słomy z glebą. Dzięki dużym przestrzeniom między zębami, mieszanina słomy z glebą może bez problemów przemieszczać się także powyżej dźwigarów narzędzi roboczych. Podążająca z tyłu belka równająca usuwa nierówności gleby.
Klinowy wał pierścieniowy pasmowo działa na glebę tak, że ugnieciona jest w jednej trzeciej, dwie trzecie powierzchni pozostają luźne. Redlice RoTeC-Control precyzyjnie układają nasiona w ugniecionych pasmach.
Argumenty: Mechaniczny siewnik nabudowany Cataya
• Maksymalna wydajność oraz szybkie napełnianie bez strat dzięki dużemu zbiornikowi ziarna
• Przestawianie denek oraz proces kalibracji poprzez SmartCenter, kalibracja przez naciśnięcie przycisku
• Nowy system dozowania Precis, dla dokładnego dozowania i łatwego przestawiania z nasion drobnych na normalne za pomocą zasuwy zamykającej
• Minimalne ilości resztek dzięki zintegrowanemu lejkowi spustowemu – łatwe opróżnianie z resztek ziarna i szybkie mycie
• Szybka zmiana rozstawu śladów i szerokości ścieżek technologicznych przez wałek pośredni
• Centralne ustawianie głębokości siewu przy redlicy dwutarczowej TwinTeC
• Odporne na zużycie i samoczyszczące tarcze ograniczające głębokość Control 10 i Control 25 do ustawiania głębokości siewu redlicy jednotarczowej RoTeC-Control
• Opcjonalna, komfortowa i bezstopniowa regulacja nacisku redlic z kabiny ciągnika z dobrze widoczną skalą
• Obsługa możliwa za pomocą komputera obsługowego AmaDrill 2 dla siewników AMAZONE lub terminala obsługowego kompatybilnego z ISOBUS
Precyzyjne odkładanie nasion także na glebach kamienistych
Po najechaniu na kamień, redlica RoTeC-Control podnoszona jest tylko raz. Przy redlicy zawieszonej równoległobocznie, z nieruchomą rolką, podnoszenie jest dwukrotne.
Klinowy wał pierścieniowy: celowe zagęszczanie...
Najważniejszym zadaniem wału jest zagęszczenie gleby. Klinowy wał pierścieniowy tworzy zagęszczone pasma gleby, w których odkładane są nasiona. Podążający z tyłu zagarniacz przykrywa nasiona luźną glebą z nieugniecionych stref. Przez pasmowe zagęszczenie, rośliny otrzymują zawsze glebę w takim stanie, który odpowiada aktualnym warunkom pogodowym i tworzy najlepsze warunki do szybkich i równych wschodów.
Przykrycie nasion redlicami RoTeC pControl
Redlice RoTeC-Control pracują tak dobrze, jakby się nie zużywały. Nie zapychają się także przy dużych ilościach słomy i resztek roślinnych. Ukształtowanie redlin wysiewu i optymalne wprowadzenie nasion do gleby odbywa się z jednej strony przez tarczę wysiewającą a z drugiej, przez formierz redliny. Elastyczna, plastikowa tarcza zapobiega przyklejaniu się gleby do tarczy wysiewającej, tworzy redlinę dla nasion i dokładnie utrzymuje ustawioną głębokość siewu.
RoTeC: Sprawdzona ponad 1.500.000-krotnie!
Równe i dokładnie kontrolowane, utrzymywanie głębokości redlic RoTeC-Control osiągane jest przez tarczę Control 10 o szerokości 10 mm albo przez tarczę Control 25 o szerokości 25 mm. Ponieważ tarcze te zamontowane są bezpośrednio z boku redlicy, to pracują one dokładniej, niż redlica z ułożyskowaną, na stałe dołączaną rolką kopiującą głębokość. Tarczami lub rolkami ograniczającymi szybko, łatwo i komfortowo dokonuje się podstawowego ustawienia głębokości siewu przez nacisk redlic. Jeśli to konieczne, można bez żadnych narzędzi regulować redlicę w 3 pozycjach zapadkowego segmentu przestawiającego.
Redlica WS
Redlica WS jest doskonała do siewu w orkę lub przy małej ilości słomy, np. po rzepaku lub burakach. Materiał na czubek redlicy, to znaczy hartowane żeliwo, jest niezwykle wytrzymały. W dużych gospodarstwach o agresywnych glebach, szybka wymiana czubków redlic możliwa jest po zluzowaniu tylko jednej śruby. 3-rzędowe ustawienie i duży rozstaw redlic skutecznie zabezpieczają przed tworzeniem się zatorów.
Szablaste czubki redlic
Dla bardzo płytkiego siewu, na lekkich glebach lub przy siewie w mulcz przy średniej ilości słomy stosuje się redlice szablaste. Niewielkim wysiłkiem można je wymienić na czubki redlic WS.
Zagarniacz z ciągniętymi zębami – mocny i niedrogi
Przy redlicach WS stosuje się przeważnie zwykły zagarniacz ze sprężystymi zębami. Na polach bez słomy lub z małą ilością słomy jest to bardzo korzystne cenowo rozwiązanie.
Zamocowanie zagarniacza posiada zintegrowane zabezpieczenie cofania zapobiegające uszkodzeniu zagarniacza podczas niezamierzonego przetoczenia maszyny do tyłu.
Zmiana nacisku redlic
D9 60 Super o szerokości roboczej 6 m składa się z dwóch siewników o szerokości 3 m, zamocowanych w ramie łączącej z dużymi, gumowymi kołami. Powstaje wielkopowierzchniowy siewnik za korzystną cenę. Na glebach lekkich o słabej nośności można zamiast dwóch dużych, gumowych kół zamontować ogółem cztery koła. Kompaktowa konstrukcja pozwala na pracę maszyny zawieszanej na TUZ w trybie solo z ciągnikiem o klasie mocy 130 kW (180 KM).
Doskonałe maszyny do pracy na dużych polach
D9 12000-2T jest agregatem zaczepianym złożonym z trzech siewników D9 4000 Super, o całkowitej szerokości roboczej 12 m. Każdy z siewników porusza się na własnym podwoziu i może się elastycznie dopasować do ekstremalnych nierówności podłoża.
Rama łącząca dołączana jest do ciągnika o klasie mocy 180 kW (240 KM). D9 9000-2T o szerokości roboczej 9 m złożony jest z trzech D9 3000 Super. Do transportu i nawrotów na krawędziach pola, siewniki podnoszone są systemem „Huckepack“. Bardzo stabilne znaczniki śladów wykonują ślad dla środka ciągnika a przy przełączaniu są składane do pozycji pionowej. Siewnik środkowy wyposażono we włączanie ścieżek technologicznych zakładanych co 12 m, 24 m lub 36 m. Do transportu, boczne siewniki są składane. W stanie złożonym, szerokość transportowa wynosi ok. 6 metrów.
Trzy D9 Super można wykorzystywać również oddzielnie. Ramy łączące KR 12002 oraz KR 9002 oferują różnorodne możliwości zastosowania i właśnie dlatego są wyjątkowo ekonomiczne. Alternatywnie można ramę łączącą stosować do siewników D9, siewników punktowych ED albo do skróconych bron talerzowych Catros.
Dane techniczne
Przelicznik wydajności
Instrukcja obsługi
Zapytaj o szczegóły przedstawiciela
Pozostałe modele z kategorii siewniki mechaniczne / technika siewu poplonów AMAZONE