Aktywna uprawa gleby / głębosz - kultywator KG
Zawieszany kultywator wirnikowy KG
Kultywator wirnikowy KG posiada zalety brony wirnikowej ale oprócz tego, posiada również mocny profil wannowy, większą średnicę wałków i mocniejsze zęby. Jedynie kultywator wirnikowy AMAZONE, ze sprawdzonymi "zębami ciągnącymi" wsuwa się w glebę i zachowuje żądaną głębokość roboczą.
Także zbite, ciężkie gleby są bezproblemowo rozluźniane kultywatorem wirnikowym, który jednocześnie intensywnie miesza glebę ze słomą. Luźna mieszanina słomy z glebą, może swobodnie przemieszczać się przed duże, wolne przestrzenie maszyny powyżej nośnika narzędzi.
Kultywator wirnikowy KG Super – prawdziwy mocarz
KG Super o szerokości roboczej 3 m, 3,5 m lub 4 m z nową, wydajną przekładnią dla ciągników o mocy do 300 KM. KG Super seryjnie posiadają wzmocnione zęby a opcjonalnie można je zamówić z hydrauliczną zmianą głębokości i chłodnicą oleju.
Kultywator wirnikowy KG Special – wzór uniwersalności
Wydajny KG Special o szerokości roboczej 3 m, 3,5 m lub 4 m dla ciągników o mocy do 220 KM.
Składany kultywator wirnikowy o szerokości roboczej 4 m, 5 m lub 6 m
Kultywatory wirnikowe o szerokości roboczej 4,0 m, 5,0 m oraz 6,0 m są hydraulicznie składane do szerokości transportowej 3,0 m i nadają się do współpracy z ciągnikami do 220 kW (300 KM).
Przekładnia główna składanego kultywatora wirnikowego wyposażona jest w 3 biegowe przełożenia w celu szybkiego dostosowania liczby obrotów zębów do różnych gleb oraz intensywności pracy.
Mała długość stabilnego kultywatora wirnikowego pozwala wydajnie pracować także na niewielkich polach.
Dla firm usługowych i dużych gospodarstw, szerokość robocza 4 m, 5 m i 6 m
Agregat wysiewający Avant składa się ze zbiornika czołowego i składanego kultywatora wirnikowego.
Dla firm świadczących usługi i dużych gospodarstw rolnych to uniwersalna maszyna, którą można uzyskiwać bardzo duże wydajności powierzchniowe.
Porównajmy szczegóły!
1) Odporny na skręcanie wannowy profil ze specjalnej stali o grubości 8 mm
2) Znakomicie wykonane koła zębate
3) Łożyska stożkowe wytrzymujące wysokie obciążenia, duży rozstaw łożysk (100 mm)
4) Podwójne dno wanny
5) Wspawane tuleje łożyskujące
6) Dwustopniowe uszczelnienie z kasetowymi pierścieniami uszczelniającymi wałki przed utratą oleju i uszczelki labiryntowe przeciwko wnikaniu brudu i resztek roślin
7) Duża przestrzeń między dźwigarem narzędzi a gładkim dnem wanny do mulczowania bez zatorów i z optymalnym przepływem materiału
8) Dźwigary narzędzi wykute z jednego kawałka metalu, duża średnica wałków (∅ = 60 mm)
9) Safe-System: zabezpieczenie przed kamieniami przez sprężyste zamocowanie zębów
10) Quick-System: zamocowanie zębów z możliwością ich wyjątkowo szybkiej wymiany
11) 320 mm długości „zęby na chwytanie" z hartowanej stali narzędziowej, długa żywotność i niewielkie koszty ścierania.
Long-Life-Drive – Dla wszystkich bron wirnikowych i kultywatorów wirnikowych
Jakość w systemie:
Long-Life-Drive jest systemem napędu dbającym w bronach wirnikowych i kultywatorach wirnikowych AMAZONE o długą żywotność, maksymalnie spokojną pracę i wysoką wartość przy odsprzedaży. Koła zębate oraz łożyska pracują w kąpieli olejowej i tym samym są bezobsługowe – bez smarowników.
(1) Zwarta przekładnia
(2) Ulepszone cieplnie koła walcowe z dużym uzębieniem
(3) Dokładne odległości wszystkich gniazd łożysk dla maksymalnie spokojnej pracy
(4) Odporne na obciążenia, szeroko rozstawione łożyska stożkowe
(5) Więcej wolnej przestrzeni między wirnikami zębów a gładką podstawą obudowy gwarantujące swobodny siew w mulcz i optymalną przepustowość
(6) Dwustopniowe uszczelnienie z kasetowymi uszczelniaczami wałków, chroniące przed utratą oleju oraz uszczelniacze labiryntowe zapobiegające wciąganiu włókien roślinnych i brudu
(7) Uchwyt i wałek wykute z jednego kawałka materiału i z dużą średnicą wałka, brona wirnikowa KE ∅ = 45 mm/kultywator wirnikowy KG i KX ∅ = 60 mm
(8) System Quick + Safe to beznarzędziowa wymiana zębów i zabezpieczenie przeciwkamieniowe.
Stabilny element wirujący
Wałek wirnika i jego wspornik są wykute jako jeden element ze stali wysokojakościowej. Wałek wirnika ułożyskowany jest w ramie na łożyskach stożkowych z dużym odstępem. Uszczelnienie u dołu zapewnione jest poprzez specjalną, trwałą kasetę z optymalną skutecznością uszczelniania. Dodatkowo, uszczelka labiryntowa chroni układ przed wciąganiem włókien roślinnych.
Zęby ustawione ciągnąco
„Zęby ustawione ciągnąco” kruszą glebę od dołu. Duże części ziemi odrzucane są dalej, niż małe. Poprzez to drobna gleba koncentruje się w dolnej strefie uprawianego zagonu, podczas gdy większe bryły pozostają na powierzchni. Nasiona trafiają w ten obszar gleby, w którym znajdują się gruzełki. Większe bryły na powierzchni gleby chronią ją przed zamulaniem, wysychaniem, erozją wodną i wiatrową a oprócz tego zapewniają cień wschodzącym, małym jeszcze roślinom.
W ten sposób uzyskuje się optymalne warunki do wschodów roślin. Seryjne "zęby ustawione ciągnąco" oferowane są we wzmocnionej wersji, o znacznie dłuższej trwałości.
Alternatywnie do seryjnych, nowe zęby w KG Super mogą być z powłoką (HD) albo można stosować specjalne wyposażenie z zębami do ziemniaków.
System-System – Zintegrowane zabezpieczenie przed kamieniami
Sprężyste zamocowanie zębów umożliwia ich odchylanie si na kamieniach. Zęby są mocno naprężone w kieszeniach po środku uchwytów. Rozszerzone na zewnątrz kieszenie pozwalają na ruch zębów w ich wnętrzu.
Gdy czubek zęba trafi na kamień, twarde uderzenie jest amortyzowane. Takie zamocowanie zębów daje bezpieczeństwo pracy na glebach kamienistych i umożliwia ustawienie zębów w KX oraz KG w pozycji „pod kątem”.
Quick-System – System szybkiej wymiany zębów
Zęby są wsuwane w kieszenie uchwytów mocowane sworzniami i zabezpieczane sprężystymi zawleczkami. Prościej i szybciej już nie można. Wyeliminowano wymagające dociągania, śruby mocujące. Przejście od zębów „pod kątem” do zębów ustawionych ciągnąco, wykonywane jest łatwo i szybko. Kute, wykonane z utwardzanej stali zęby są elastyczne i odporne na ścieranie.
Dużo wolnej przestrzenie w KE, KX i KG
Dzięki wysokiej ramie, absolutnie gładkiej podstawie przekładni i długim zębom, między zębami a ich uchwytami tworzy się dużo wolnego miejsca. Pozwala to na swobodne przemieszczanie się większych ilości gleby lub słomy. Zęby mogą być używane bardzo długo, co oznacza zmniejszenie kosztów eksploatacji. Otrzymuje się znakomitą strukturę gleby przed siewem, tworzącą optymalne warunki dla wschodów młodych roślin.
Stabilna wanna
Wysoka rama z 8 mm grubości profilu wannowego z podwójnym dnem wanny i wspawanymi tulejami łożyskującymi, jest odporna na skręcenia i skonstruowana tak, że doskonale wytrzymuje duże siły występujące przy transporcie ciężkiego wału ugniatającego oraz zawieszanego siewnika.
Koła zębate i łożyska pracują w kąpieli olejowej i są bezobsługowe - bez smarowników.
Belka równająca
Belka równająca niweluje przepływ ziemi między broną wirnikową a wałem i wciska kamienie w dół . Wysokość belki ustawia się szybko i wygodnie korbą. Belka równająca za agregatem uprawowym stwarza warunki dla równego ugniecenia gleby przez podążający z tyłu wał.
"Z dużym, klinowym wałem pierścieniowym na glebach średnich do ciężkich i w różnych warunkach osiągnęliśmy nardzo dobre wyniki pracy, nie tylko ze względu na (amortyzowaną gumowo!) belkę równającą. Przestawianie wysokości ma doskonały mechanizm dźwigniowy."
Mimośrodowe sworznie - dokładne ustawienie głębokości
Głębokość roboczą brony wirnikowej ustala się przez przełożenie i obrócenie sprawdzonego, czworokątnego sworznia mimośrodowego AMAZONE w 16 stopniach. Podczas pracy ramię nośnr leży pod sworzniem mimośrodowym a przy unoszeniu układa się na wannie przekładni. W ten sposób brona może przeskakiwać nad kamieniami bez konieczności podnoszenia wału ugniatającego i siewnika.
Tarcze boczne
Sprężyście zamocowane tarcze boczne, odchylają się na kamieniach do góry. Długie ramię nośne i stabilne sprężyny, dają KE-Super bezpieczeństwo pracy na polach kamienistych. Dotyczy to wszystkich kultywatorów wirnikowych.
Ekstremalny odcinek kamienisty
Wszystkie maszyny uprawowe AMAZONE, zarówno nowe rozwiązania jak i pochodzące z seryjnej produkcji sprawdzane są w celu dokonania ich oceny na bieżąco, przy najwyższych obciążeniach tak, aby zapewnić ich gotowość do praktycznej pracy w najbardziej zróżnicowanych wrunkach. Daje to dodatkową pewność działania - także kultywatorom i bronom wirnikowym AMAZONE.
Roller Drill System RDS – System dla poprawy wschodów i zwiększenia plonów
Najpierw zagęścić, później siać: Równomierne uformowanie redlin wysiewu tworzy warunki do absolutnie spokojnego biegu redlic i tym samym do dokładnego zachowania głębokości siewu. Dzięki temu możliwe są wyższe prędkości robocze, niż przy innych wałach. Zasada „najpierw zagęścić, później siać” pozwala niezależnie od rodzaju oraz stanu gleby zachować równą głębokość odkładania materiału siewnego i tym samym uzyskiwać lepsze wschody.
Zalety RDS w skrócie:
(1) Kontrolowane zagęszczenie redlin wysiewu klinowym wałem pierścieniowym:
Aby optymalnie zaopatrzyć rośliny w wodę, klinowy pierścień ugniata glebę pasmowo, bezpośrednio w rzędzie wysiewu.
(2) Kontrolowane odkładanie nasion redlicami RoTeC-Control: Redlice RoTeC-Control poruszają się po ugniecionych śladach wyjątkowo spokojnie, tworząc bardzo dokładne redliny i odkładając nasiona na zagęszczoną warstwę gleby.
(3) Kontrolowane przykrycie nasion zagarniaczem rolkowym: Zagarniacz rolkowy z regulowaną intensywnością pracy przykrywa nasiona luźną glebą. Rolki dodatkowo dociskają glebę nad nasionami.
Szerokie spektrum wałów
Na gleby lżejsze i dla małych ciągników są do dyspozycji lekkie wały strunowe. Z zębatymi wałami ugniatającymi można osiągać równomierne zagęszczenie gleby na całej szerokości roboczej.
Klinowe wały pierścieniowe zapewniają pasmowe ugniatanie gleby. Tworzone są najlepsze warunki dla wschodów niedmłotów. Wał Cracker-Disc poprawia strukturę przede wszystkim na glebach ciężkich i pozostawia za sobą dobrze rozdrobnione zagony do siewu.
Wał strunowy
• Korzystna cena
• Zagęszczanie z działaniem głębokościowym
• Dobry do uprawek przedsiewnych dla sadzarek lub do głębokiego siewu
Wał strunowy SW: 420 mm średnicy, szerokość robocza 2,50 3,00 m
Wał strunowy SW: 520 mm średnicy, szerokość robocza 3,00, 3,50, 4,00, 5,00 i 6,00 m.
Zębate wały ugniatające
• Zagęszczenie gleby na całej powierzchni
• Praca bez zatorów, także na glebach gliniastych i z dużą ilością słomy
• Seryjnie odporne na ścieranie zgarniacze powlekane warstwą utwardzanego metalu (3- do 5-krotnie dłuższa żywotność w porównaniu z brakiem powlekania zgarniaczy)
• Nisko położone zgarniacze także na mokrych polach zapewniają równą powierzchnię uprawy.
Zębaty wał ugniatający PW: 420 mm średnicy, szerokość robocza 2,50, 3,00, 3,50 i 4,00 m
Zębaty wał ugniatający PW: 500 mm średnicy, szerokość robocza 2,50, 3,00, 3,50, 4,00 5,00 i 6,00 m
Zębaty wał ugniatający PW: 600 mm średnicy, szerokość robocza 3,00, 3,50, 4,00 i 6,00 m
Klinowy wał pierścieniowy
• Uniwersalny na wszystkie gleby i w każdych warunkach
• Materiał siewny jest odkładany redlicami w ugniecione pasma gleby
• Nawet na ciężkich glebach jest wystarczająco dużo luźnej ziemi, aby optymalnie przykryć nasiona
• Znakomicie sorawdza się przy każdej pogodzie, wilgotnej czy suchej.
Klinowy wał pierścieniowy KW: średnica 520 mm, szerokość robocza 2,50 i 3,00 m
Klinowy wał pierścieniowy KW: średnica 580 mm, szerokość robocza 3,00, 3,50, 4,00, 5,00 i 6,00 m
Kombinacja z mechanicznym siewnikiem nabudowanym AD
Nabudowany siewnik AMAZONE montowany jest bezpośrednio na zębatym wale ugniatającym lub klinowym wale pierścieniowym i dzięki temu wspomagają zagęszczanie gleby w zagonach wysiewu. Brona wirnikowa lub kultywator wirnikowy może się przy tym swobodnie odchylać do góry. Gdyby siewnik był osadzony bezpośrednio na bronie wirnikowej, to jej zęby oraz napęd byłyby niepotrzebnie zagrożone.
Spulchniacz śladów
Opcjonalnie można wyposażyć brony wirnikowe i kultywarory wirnikow w spulchniacze, które śladów rozluźniają ślady pozostałe po kołach ciągnika. W ten sposób można ustawić głębokość roboczą brony wirnikowej tak płytko, jak to możliwe.
Dla ochrony przed kamieniami, spulchniacze śladów wyposażone są w bezobsługowe sprężyny - zabezpieczenie przed przeciążeniami
Dane techniczne
Przelicznik wydajności
Instrukcja obsługi
Zapytaj o szczegóły przedstawiciela
Pozostałe modele z kategorii aktywna uprawa gleby / głębosz AMAZONE