Wycinaki do kiszonki - BVL
Pomogą utrzymać właściwy poziom żywienia
BvL są dostosowane do Twoich potrzeb i warunków w Twoim gospodarstwie.
Istotną rolę w karmieniu bydła, odgrywa sposób w jaki kiszonka jest pobierana ze zbiorników poziomych. Stąd konieczność inwestycji w dobre wycinaki do kiszonki. Ale co oznacza słowo dobry w tym przypadku? Jak wybrać właściwie?
Z pomocą wycinaka do kiszonki wybiera się kiszonkę prosto z pryzmy. Oprócz wycinania bloków kiszonki i sianokiszonki, służą do przewozu bloków w miejsce skarmiania i do załadowania wozu paszowego. Myśląc o zakupie wycinaka do kiszonki trzeba mieć na uwadze konieczność posiadania dobrego osprzętu, porządnych i mocnych ładowaczy czołowych, a także sporych ciągników. Jednak konieczność poniesienia pewnych nakładów i poczynienia niezbędnych inwestycji jest niczym przy zaletach jakie wynikają z użytkowania wycinaków.
Dlaczego warto zainwestować?
Użycie wycinaka zdecydowanie ułatwia prace w gospodarstwie, gdyż umożliwia szybsze zadanie paszy większej liczbie zwierząt. W dalszej perspektywie hodowca może myśleć o powiększeniu stada, na co trudno byłoby się zdecydować bez odpowiedniego sprzętu.
Największą zaletą wycinków do kiszonek jest odcinanie równych bloków, a nie wyszarpywanie, co zdarza się, gdy wykorzystujemy ładowarki chwytakowe lub czołowe.
Ułatwiające utrzymanie kiszonki dobrej jakości, bo nie tworzą się przestwory i do wnętrza nie wnika powietrze. Praca z wycinakami pozwala przenosić bloki bezpośrednio do obory czy paszowozu, redukować straty kiszonki w trakcie transportu, wymierzać właściwą ilość kiszonki do skarmiania oraz skracać czas zadawania paszy. Wycinaki radzą sobie również z mokrą kiszonką.
Rola temperatury w utrzymaniu jakości kiszonki
Sporym problemem dla hodowcy jest przenikanie tlenu do kiszonki, co grozi procesem wtórnej fermentacji, a w efekcie nagrzaniem kiszonki i obniżeniem jej jakości. Kiszonka ma wtedy smak, który nie odpowiada zwierzętom, pogarszają się również jej wartości odżywcze. Przenikanie tlenu można ograniczyć zachowując gładką i równocześnie gęstą ścianę cięcia.
Idealnie do tego celu nadają się wycinaki do kiszonek od niemieckiego producenta BvL. Koszt, który należy przeznaczyć na zakup jednej z ich maszyn, zwraca się w postaci ograniczenia nagrzewania kiszonki, zachowania jej dłuższej świeżości i jakości, a co za tym idzie podtrzymania zadowolenia oraz zdrowia zwierząt.
Co przekłada się na cenę wycinaków?
Jednymi z najistotniejszych kwestii, na które trzeba zwracać uwagę przy kupnie wycinaka, są jego parametry – zwłaszcza takie jak szerokość, masa, pojemność, liczba palców czy miejsce zawieszenia. Bowiem przekłada się to bezpośrednio na pracę maszyny.
Oczywiście duże znaczenie dla hodowcy będzie miała cena, a zależnie od producenta ceny wycinaków do kiszonki wahają się pomiędzy 7,5 tys. euro do 10 tys. euro.
Nie jest to górna granica kwotowa, bo wycinak o największych wymiarach (szerokość wycinaka sięga aż 185 cm) może kosztować nawet ok. 15 tys. euro.
Jak wybrać wycinak do kiszonki?
Dobry jakościowo wycinak, powinien mieć prostą budowę, umożliwiającą nieskomplikowaną wymianę noży i palców. Każdy, kto pracował z wycinakami wie, iż mimo ogólnie niskiej awaryjności, zaopatrzone są w części często ulegające uszkodzeniom mechanicznym.
Odpowiednia, łatwa konstrukcja powinna być najistotniejsza podczas wyboru produktu, ponieważ odgrywa kluczową rolę w sytuacji, gdy konieczna będzie naprawa wspomnianych elementów. Z kolei opcja szybkiego dołączenia do ładowacza czołowego lub TUZ (trzypunktowy układ zawieszenia) uprości i przyspieszy pracę.
Wycinaki do kiszonek BvL
BvL to skrót od Bernard von Langerich – firma powstała w XIX wieku jako rodzinne przedsiębiorstwo oparte o szereg wartości, wspierane przez dyrektorów, którzy odegrali istotną rolę w jego historii. Gdy w 1860 roku firma zaczynała działalność, za cel postawiła sobie znalezienie najlepszych rozwiązań w zakresie wyposażenia hodowców, które posłużą do uzyskania najwyższej wydajności, zdrowia zwierząt i utrzymania ich w odpowiednich warunkach.
Firma od ponad 45 lat produkuje wycinaki szczękowe i blokowe.
Rodzaje wycinaków BVL
Wycinak blokowy V-LOAD Topstar
Cała seria Top posiada cechę wyróżniającą ją spośród innych wycinaków, mianowicie szczegółowo dopracowaną kompaktową konstrukcję. Pozwala ona m.in. na cięcie kiszonki w sposób dokładny i szybki dzięki odpowiedniej geometrii ostrzy.
Do tego wycinak pozwala wybrać szerokość cięcia, a zakres mieści się w przedziale 1600 mm do 1800 mm. Zaletą V-LOAD Top jest możliwość montowania czołowego do różnego rodzaju pojazdów. Wycinak do kiszonki Topstar ułatwia zadawanie kiszonki także dlatego, że wzbogacono go o dozownik, dzięki któremu niezależnie od rodzaju wyciętego bloku, jego dystrybucja odbywa się bezpośrednio do koryta.
Wycinak blokowy V-LOAD Megastar
Megastar to bardzo wytrzymały i mocny model wycinaka do kiszonki od BvL. Umożliwia wycinanie z szerokością od 1600 mm do 1800 mm, a jego pojemność sięga 2,25 m3. W tym wycinaku ostrza podzielono na trzy segmenty, dzięki czemu przy konieczności wymiany jednego z nich, nie trzeba zmieniać pozostałych.
Do tego noże wykonano z wyjątkowo odpornej na ścieranie stali Hardox 400. Ramę poprzeczną wyposażono w dwa przeciwbieżne ostrza, co nadaje blokom wyjątkowej gładkości. Producent przewidział też montaż na TUZ i umożliwił wyposażenie Mega w windę. Megastary spotkać można w różnych rozmiarach.
Najmniejsze ważą ponad 500 kg, a największe ponad 800 kg. Królem pod względem wagi jest Megastar XXL (ponad 900 kg) umożliwiający wycinanie bloków kiszonki nawet do 3,65 m3 (przy montażu na tylnym TUZ do 3,6 m).
Wycinak V-LOAD Master
Z wycinakami serii Megastar łączy go wyposażenie w wytrzymałą ramę tnącą. Ostrza są ruchome, z przodu podzielone na dwa działające w przeciwnym ruchu.
Gładka powierzchnia cięcia w BvL jest również optymalna w dużym formacie. Podobnie jak Megastar, wycinak bloków kiszonki V-LOAD Cutter Master jest wyposażony w opatentowany system podwójnych ostrzy z dzielonym przednim nożem tnącym.
Cięcie jest więc wyjątkowo gładkie i mocne. Listwa tnąca jest prawie bezobsługowa i szczególnie dobrze nadaje się do wymagających zastosowań profesjonalnych.
Wycinaki szczękowe V-Load
Wycinaki szczękowe serii V-Load są idealne do bloków kiszonki dużych gabarytów (rozmiar XXL). Tego rodzaju wycinaki znakomicie nadają się do cięcia mokrego materiału ładowanego bezpośrednio do wozu. Użycie wycinaków szczękowych pozwala utrzymać gładkość ściany cięcia.
Nie zmienia się też jej gęstość. Rama tnącą, dzięki idealnemu dopasowaniu kształtu sprawia, że użytkownik nie musi martwić się o czyste cięcie – niezależnie od rodzaju kiszonki. Jest to ważne, gdyż zachowanie odpowiedniej powierzchni niweluje ryzyko utraty świeżości kiszonki. Oprócz walorów jakościowych, zaletą sprzętu jest szybkość wycinania oraz załadunku, dzięki czemu rolnik może zaoszczędzić cenny czas.
Wycinak szczękowy V-Load Top
Seria wycinaków szczękowych V-Load może pochwalić się dwoma wyjątkowymi modelami – Top i Mega. Pierwszy z nich przeznaczony jest do montażu czołowego.
Wycinaki serii Top o dwóch opcjach szerokości cięcia – 1600 mm bądź 1800 mm – posiadają kompaktową konstrukcję, co jest całkowicie unikatową cechą wśród tego typu maszyn.
Kiszonka jest cięta szybko i dokładnie, dzięki czemu jej jakość utrzymuje się na wysokim poziomie. Osiągnięto ten efekt poprzez dopracowaną geometrię ostrzy. W tym modelu wycinaków szczękowych dokładność jest cechą nadrzędną. Przejawia się to również w podejściu producentów do zindywidualizowanych potrzeb obecnych i przyszłych użytkowników. Urządzenia serii Top mogą bowiem być montowane do wielu rodzajów pojazdów.
Wycinak szczękowy V-Load Mega
O ile “top” w nazwie modelu wycinaka można uzasadnić głównie dokładnością i precyzją pracy tej maszyny to w przypadku modelu Mega uwagę zwraca niezwykła wytrzymałość sprzętu.
Niezwykle wytrzymały i mocny chwytak nożyc V-LOAD Shear Mega zapewnia pojemność 2,25 m³ przy szerokości rozładunku 1800 mm. Ostrze noża wykonane ze specjalnej stali o wysokiej odporności na ścieranie jest podzielone na trzy elementy, które można wymieniać indywidualnie. W osprzęcie tylnym chwytak nożycowy Mega można opcjonalnie wyposażyć w ramę podnoszącą i hydrauliczny system wypychania.
Pojemność: 2,25 m³, duża wydajność cięcia oraz płynna i odporna na zużycie praca.
Solidna konstrukcja, która oszczędza koszty i czas w przypadku długotrwałego użytkowania. Minimalne straty strużek dzięki zamkniętej ramie tnącej i wąskiemu rozstawowi zębów.
Akcesoria do wycinaków kiszonek
Zapewniamy szeroki wachlarz akcesoriów do każdego modelu wycinaka. Najczęściej wybieranymi akcesoriami są m.in. system wypychania, system umożliwiający przenoszenie boczne czy dodatkowe urządzenia podnoszące.
Zapytaj o szczegóły przedstawiciela
Maszyny rolnicze z kategorii BVL