Aktywna uprawa gleby / głębosz - brona wirnikowa KE
Zawieszana brona wirnikowa KE
Brona wirnikowa KE stosowana jest do uprawy gleby po pługu oraz do siewu w mulcz, na rozluźnionych glebach. Brona ta dzięki silnej, podwójnej ramie, wałkom wirników z nośnikami zębów wykonanymi w jednym kawałku oraz, dzięki sprężynowemu mocowaniu zębów, jest superstabilna. Nawet ekstremalnie duże ilości słomy i bryły ziemi pokonywane są bez żadnych trudności dzięki dużej ilości miejsca między zębami i nad dźwigarami narzędzi.
• Dla ciągników do 140 KM idealne rozwiązanie to KE, ponieważ jest równocześnie lekka i stabilna.
• KE Special o szerokości roboczej 3 m waży jedynie 850 kg.
• Cały agregat uprawowo siewny złożony z zębatego wału ugniatającego oraz nabudowanego siewnika AD ma masę tylko 1900 kg.
KE Super – niezawodny długodystansowiec
Dla wysokich wymagań gospodarstw o nowoczesnej uprawie roślin odpowiednią maszyną jest KE Super.
Dzięki swojej sile doskonale wytrzymuje długotrwałe obciążenia.
Dla ciągników do 180 KM, brona wirnikowa KE Super to prawidłowy wybór przy wydajnych agregatach uprawowo siewnych.
Dużo wolnego miejsca i stabilność w AMAZONE!
10 wirników na 3 m szerokości roboczej oznacza dużo wolnego miejsca oraz stabilne elementy napędu, mocne zęby i lepszy przepływ materiału.
Przesunięte rozmieszczenie zębów gwarantuje spokojny bieg maszyny: przy bronach wirnikowych i kultywatorach wirnikowych AMAZONE, zęby są wzajemnie ustawione pod specjalnie dobranym kątem. Gwarantuje to równomierne rozdrabnianie gleby oraz spokojny bieg maszyn. Wyeliminowano tu wszelkie wstrząsy i skokowe obciążenia. Maszyny są chronione, zapotrzebowanie mocy oraz zużycie paliwa zostały zmniejszone.
Long-Life-Drive – Dla wszystkich bron wirnikowych i kultywatorów wirnikowych
Jakość w systemie:
Long-Life-Drive jest systemem napędu dbającym w bronach wirnikowych i kultywatorach wirnikowych AMAZONE o długą żywotność, maksymalnie spokojną pracę i wysoką wartość przy odsprzedaży. Koła zębate oraz łożyska pracują w kąpieli olejowej i tym samym są bezobsługowe – bez smarowników.
(1) Zwarta przekładnia
(2) Ulepszone cieplnie koła walcowe z dużym uzębieniem
(3) Dokładne odległości wszystkich gniazd łożysk dla maksymalnie spokojnej pracy
(4) Odporne na obciążenia, szeroko rozstawione łożyska stożkowe
(5) Więcej wolnej przestrzeni między wirnikami zębów a gładką podstawą obudowy gwarantujące swobodny siew w mulcz i optymalną przepustowość
(6) Dwustopniowe uszczelnienie z kasetowymi uszczelniaczami wałków, chroniące przed utratą oleju oraz uszczelniacze labiryntowe zapobiegające wciąganiu włókien roślinnych i brudu
(7) Uchwyt i wałek wykute z jednego kawałka materiału i z dużą średnicą wałka, brona wirnikowa KE ∅ = 45 mm/kultywator wirnikowy KG i KX ∅ = 60 mm
(8) System Quick + Safe to beznarzędziowa wymiana zębów i zabezpieczenie przeciwkamieniowe.
Przekładnia e-box
Bezpośrednia droga!
Zwykła przekładnia kątowa przekierowuje siłę tylko raz i przechodzi ona bezpośrednio do dźwigarów zębów. Daje to oszczędność paliwa. Mniejsza liczba kół zębatych oznacza mniej tarcia wewnętrznego, mniejsze wytwarzanie ciepła oraz mniejszą ścieralność. Duże momenty obrotowe występują dopiero bezpośrednio na dźwigarach zębów. Dba to o wyższą wytrzymałość i chroni ciągnik.
Zmiana liczby obrotów: Łatwo i szybko! Liczbę obrotów zębów można zmienić bez użycia narzędzi przez wzajemną zamianę dwóch kół stożkowych. Umożliwia to optymalne dopasowanie do aktualnych warunków glebowych, jest proste w obsłudze i niedrogie, ponieważ nie potrzeba dodatkowych kół wymiennych.
KE Special: Tylko 850 kg na 3 m!
e-box jest lżejsza od innych przekładni. Wynik to oszczędność paliwa i siły udźwigu. Tę bronę wirnikową podnoszą również małe ciągniki.
Quick-System – System szybkiej wymiany zębów
Zęby są wsuwane w kieszenie uchwytów mocowane sworzniami i zabezpieczane sprężystymi zawleczkami. Prościej i szybciej już nie można. Wyeliminowano wymagające dociągania, śruby mocujące. Przejście od zębów „pod kątem” do zębów ustawionych ciągnąco, wykonywane jest łatwo i szybko. Kute, wykonane z utwardzanej stali zęby są elastyczne i odporne na ścieranie.
System-System – Zintegrowane zabezpieczenie przed kamieniami
Sprężyste zamocowanie zębów umożliwia ich odchylanie si na kamieniach. Zęby są mocno naprężone w kieszeniach po środku uchwytów. Rozszerzone na zewnątrz kieszenie pozwalają na ruch zębów w ich wnętrzu.
Gdy czubek zęba trafi na kamień, twarde uderzenie jest amortyzowane. Takie zamocowanie zębów daje bezpieczeństwo pracy na glebach kamienistych i umożliwia ustawienie zębów w KX oraz KG w pozycji „pod kątem”.
Dużo wolnej przestrzenie w KE, KX i KG
Dzięki wysokiej ramie, absolutnie gładkiej podstawie przekładni i długim zębom, między zębami a ich uchwytami tworzy się dużo wolnego miejsca. Pozwala to na swobodne przemieszczanie się większych ilości gleby lub słomy. Zęby mogą być używane bardzo długo, co oznacza zmniejszenie kosztów eksploatacji. Otrzymuje się znakomitą strukturę gleby przed siewem, tworzącą optymalne warunki dla wschodów młodych roślin.
Belka równająca
Belka równająca niweluje przepływ ziemi między broną wirnikową a wałem i wciska kamienie w dół . Wysokość belki ustawia się szybko i wygodnie korbą. Belka równająca za agregatem uprawowym stwarza warunki dla równego ugniecenia gleby przez podążający z tyłu wał.
"Z dużym, klinowym wałem pierścieniowym na glebach średnich do ciężkich i w różnych warunkach osiągnęliśmy nardzo dobre wyniki pracy, nie tylko ze względu na (amortyzowaną gumowo!) belkę równającą. Przestawianie wysokości ma doskonały mechanizm dźwigniowy."
Mimośrodowe sworznie - dokładne ustawienie głębokości
Głębokość roboczą brony wirnikowej ustala się przez przełożenie i obrócenie sprawdzonego, czworokątnego sworznia mimośrodowego AMAZONE w 16 stopniach. Podczas pracy ramię nośnr leży pod sworzniem mimośrodowym a przy unoszeniu układa się na wannie przekładni. W ten sposób brona może przeskakiwać nad kamieniami bez konieczności podnoszenia wału ugniatającego i siewnika.
Tarcze boczne
Sprężyście zamocowane tarcze boczne, odchylają się na kamieniach do góry. Długie ramię nośne i stabilne sprężyny, dają KE-Super bezpieczeństwo pracy na polach kamienistych. Dotyczy to wszystkich kultywatorów wirnikowych.
Ekstremalny odcinek kamienisty
Wszystkie maszyny uprawowe AMAZONE, zarówno nowe rozwiązania jak i pochodzące z seryjnej produkcji sprawdzane są w celu dokonania ich oceny na bieżąco, przy najwyższych obciążeniach tak, aby zapewnić ich gotowość do praktycznej pracy w najbardziej zróżnicowanych wrunkach. Daje to dodatkową pewność działania - także kultywatorom i bronom wirnikowym AMAZONE.
Szerokie spektrum wałów
Na gleby lżejsze i dla małych ciągników są do dyspozycji lekkie wały strunowe. Z zębatymi wałami ugniatającymi można osiągać równomierne zagęszczenie gleby na całej szerokości roboczej.